لازم به گفتن نیست که مهمترین فاکتور یک ساعت غواصی عدم نفوذ رطوبت و آب به کیس و قاب ساعت و در حقیقت ضد آب بودنش است! امروزه با توجه به پیشرفت ساعت سازی و رقم های عجیب و غریبی که برای ضدآب بودن ساعت ها عنوان میشود جای نگرانی چندانی هم بابت نفوذ رطوبت به داخل ساعتتان نخواهید داشت. اما در گذشته اوضاع متفاوت بود! همکاری سواچ و بلان پن باعث شد مجددا یک امکان جذاب از ساعت های غواصی گذشته را ببینیم، آن هم چیزی نیست جز سنسور رطوبت:

بلان پن و سواچ

تاریخچه سنسور رطوبت در ساعت ها

در دو مقاله قبل مربوط به Blancpain X Swatch Fifty Fathoms هم اشاره کردیم که بلان پن فیفتی فدمز اولین ساعت غواصی اتوماتیک واقعی بود. پیدایش این ساعت هم به سال 1953 برمیگردد و در حقیقت حاصل همفکری Jean-Jacques Fiechter مدیر عامل وقت بلان پن و دو فرمانده غواصان ارتش فرانسه بود. همانطور که در ابتدا هم گفتیم با توجه به اینکه پیدایش ساعت غواصی مبحث تازه ای بود و حقیقتا هم اعتبار زیادی هم به ساعت های غواصی آن زمان نبود (!) یک ویژگی به ساعت ها اضافه شد تا در صورت نفوذ رطوبت به بخش داخلی ساعت غواص متوجه این موضوع شود.

عملکرد سنسور رطوبت در ساعت

نحوه عملکرد این سنسور به این صورت بود که در طراحی اش از دو نیم دایره یکی رنگی و یکی سفید استفاده میشد. با نفوذ آب و رطوبت به داخل ساعت بخش سفید رنگ تغییر رنگ داده و همرنگ با قسمت رنگی شده تا دایره ای کامل ایجاد شود، صحنه ای که هیچ ساعت دوستی دوست ندارد ببیند!

ساعت غواصی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *