نام سیکو بلاشک نام محبوبی در دنیای ساعت سازیست، گروه عاشقان این برند محدود به سری و رفرنس خاصی نیست. هم تولیدات قدیم این برند پرطرفدار است و هم برند محبوب علاقمندان به تغییر دادن و ماد کردن ساعت هاست. اما گرند سیکو داستان متفاوتی دارد هر چند برند تازه ای نیست و از دهه شصت میلادی حاضر در بازار ساعت بوده اما همین چند سال اخیر است که موضوع بحث و پیش بینی ها شده، گروهی معتقدند پول رولکس را برای سیکو دادن حماقت محض است و در مقابل گروهی هم اشاره به این موضوع دارند که کیفیت ساخت و نبوغ فنی این ساعت ساز هر قیمتی را توجیه میکند! برای توضیح گرند سیکو مثال پرکاربردی وجود دارد که به درک بهتر وضعیت این برند کمک میکند:

همه ی ما با برند لکسوس آشنایی داریم، اوج نبوغ این برند مدلی بود با نام ال اف ای ( LFA )

ال اف ای در محیط جدایی تولید میشد، با دست ساخته میشد و نهایت نبوغ و توان فنی این خودروساز بود.

گرند سیکو ال اف ای سیکوهاست! موتورهای بی نهایت دقیق و اسپرینگ درایوی که لذت تماشای حرکت پیوسته ثانیه شمار را دو چندان میکند. اوج نبوغ ساعت سازی این برند ترکیب کوارتز و مکانیکی ست که سال ها جلوتراز موتور کینتیک و هایبریدهایی ست که بهشان عادت داشتیم.

علاقمندان گرند سیکو تاکید دارند که ارزش خرید این برند بی رقیب است، اگر باز هم تاکید کنید که رولکس میخواهید و چرا باید گرند سیکو خرید؟ جواب معمولشان این است که کیفیت ساخت گرند سیکو قابل رقابت با پتک فیلیپ و ساعت های چند صد هزار دلاری ست!

اما مخالفان هم دلایل خودشان را دارند، مهم ترینش این است که گرند سیکو ده ها هزار دلاری همچنان سیکو ست و یک گرند به ابتدای نامش اضافه شده! خیلی هم بی راه نیست، اینکه هر بار کسی نسبت به ساعتتان کنجکاو شد لازم باشد ساعت ها راجع به اسپرینگ درایو و ارزش خرید و … توضیح دهید تفکر جذابی نیست! در مقابل هم رولکس و امگا و … نیاز به توضیح ندارند و نامشان ثابت شده ست.

در رابطه با گرند سیکو هر دو گروه دلایل محکمی برای خودشان داشته و دارند، اما با تمام اختلاف هایشان روی یک موضوع همیشه توافق نظر وجود داشته:

در طول تاریخ ساعت سازی شاید هیچ کمپانی از جهت خلاقیت و استفاده از عناصر جدید در حد سیکو نیابید و از حق هم نگذریم عموما این خلاقیت ها نتیجه بخش بوده اند…

در ارتباط با آینده این برند و رشد یا افت تعداد علاقمندانش پیش بینی ها بسیار است اما نکته ی کلیدی اینجا حضور یک برند ژاپنی در رنج قیمتی ست که سال ها در تصرف سوئیسی ها بوده و حالا حضور گرند سیکو در این گروه شاید آغازی باشد برای یک جریان تازه…

نوشته های مشابه